Gjysmëfinalja e pare e Uefa Champions League mes Mançester City dhe Realit te Madridit përfundoi me rrjeta te paprekura me anglezet qe nuk arritën te shfrytëzonin mungesën e Kristiano Ronaldos ne kete ndeshje. 0-0 ne “Etihad Stadium” duke lënë gjithçka te hapur per kualifikimin per ne ndeshjen e kthimit nje jave me pas ne “Santiago Bernabeu”. Nje pjese e pare e ekuilibruar, pa spektakël me te dy skuadrat ne një loje shahu ne përpjeke per te mos bere gabime, çka do t’i jepte mundësi kundërshtarit per te shënuar. Vendasit u detyruan te ndryshonin skeme te detyruar pas daljes ne fund te pjesës se pare te David Silva te dëmtuar ndërsa Reali i Zidan i duhej te luante edhe pa Benzema jashtë fushe me fillimin e pjese se dyte. Emocionet e forta u panë ne 20 minutat e fundit te takimit me protagonist dy portieret dhe nje avantazh te qarte nga ana e Realit. Ne minutën e 71 ai qe i zgjoi te gjithë ishte Jese, i cili preku traversën. Me pas portieri i Xho Hart vendimtar ne dy pritje pas tentativave te Casemiro dhe Pepe i mohoi golin Realit. Ne minutën e 93 te tjera drithërima ne “Etihad Stadium” me Kejlor Navas, i cili u vu edhe ai ne prove pas nje gjuajtje te Kevin De Brojne. Pas nje jave ndoshta do te jete Kristiano Ronaldo njeriu qe do te përcaktoje skuadrën qe do te prese biletën per ne finalen e Milanos ne 28 maj.