Shembuj të jashtëzakonshëm solidariteti për tërmetin tragjik të Shqiperisë vijojnë të vijnë nga fusha e sportit.

Rasti I fundit ka qënë në Spanjë. Malaga, skuadra e dy lojtarëve të kombëtares shqiptare Kejdi Bare dhe Armando Sadiku ka dalë në fushën e lojës në fillim të sfides ndaj Numancias me bluza ku shkruhej: “Lutu për Shqipërinë”.

Rrrjeshtimi në fillim të takimit me këtë slogan në bluzat e bardha të veshura sipër fanelës tregon një gjest të jashtëzakonshëm solidariteti nga Malaga, gjest që në fakt ka bërë xhiron e mediave spanjolle dhe atyre shqiptare.

Me heret mesazhe te tilla jane dhene edhe nga Paok i Selanikut, Panathinaikos, Milan, Inter dhe Bayer Leverkusen.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *