Presidenti i Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko ka ftuar mercenarët e grupit Wagner për të trajnuar ushtrinë e tij.

 

Kjo ftesë u la të kuptohej në një fjalim të premten kushtuar Ditës së Pavarësisë së Bjellorusisë, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Belta.

 

“Për fat të keq, mercenarët e Wagnerit nuk janë këtu”, tha Lukashenko. “Dhe nëse instruktorët e tyre, siç u thashë tashmë, vijnë dhe na përcjellin përvojën luftarake, ne do ta pranojmë këtë përvojë.”

 

Ftesa nga Lukashenko vjen vetëm një javë pasi liderit bjellorus iu njoh merita për shuarjen e një kryengritjeje të armatosur nga forcat Wagner kundër Moskës.

 

Në një seri ngjarjesh mahnitëse që përbënin kërcënimin më të madh për presidentin rus Vladimir Putin në vite, lideri i Wagner, Yevgeny Prigozhin kishte marshuar forcat e tij drejt kryeqytetit rus, duke marrë kontrollin e objekteve ushtarake në dy qytete ruse, në atë që ai tha se ishte një përgjigje. ndaj një sulmi ushtarak rus në një kamp Wagner.

Kriza u qetësua vetëm pasi Lukashenko ndërmjetësoi një marrëveshje sipas së cilës Prigozhin do të transferohej në Bjellorusi. Si pjesë e së njëjtës marrëveshje, trupave të Wagner-it iu dha mundësia që të regjistroheshin në ushtri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *