Ne mesdite, ambasadori amerikan ne Tirane, Donald Lu, ka zhvilluar nje takim me liderin e opozitës Lulzim Basha. Protagonistet e takimit kane preferuar te mos japin detaje per biseden, por vizita e diplomatit amerikan ne selinë e Partisë Demokratike vjen vetëm nje dite pasi opozita bojkotoi mbledhjen e komisionit te posaçëm te reformës ne drejtësi. Ambasadori Donald Lu dhe ambasadorja e BE Romana Vlahutin zhvilluan takime me kryetarin e PD Basha dhe ish-kryetarin Berisha edhe diten e premte, pikërisht per reformën ne drejtësi.
Mbrëmjen e se henes kryetari i komisionit te posaçëm per reformën ne drejtesi Fatmir Xhafaj, deklaroi se paketa kushtetuese eshte gati per votim javen e ardhshme, por burime pranë PD, bejne me dije se konsensusi eshte ende larg per çështjen e institucioneve te reja. Sipas PD, te vetmet çeshtje qe kane marre zgjidhje jane struktura anti korrupsion me Byronë Kombëtare te Hetimit, si dhe procesi i kontrollit te gjyqtareve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *