Pas dështimit të takimit mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha, për arritjen e kompromisit mbi reformën në drejtësi, faktori ndërkombëtar rinisi takimet me politikanët.
Ambasadori amerikan Donald Lu dhe përfaqësuesja e Brukselit në Tiranë Romana Vlahutin, janë takuar me kreun e komisionit të posaçëm parlamentar Fatmir Xhafaj. Nuk janë bërë të ditura detaje të bisedës 60 minutëshe, por është pranuar se fokusi ka qenë ecuria e reformës në drejtësi. Një ditë më parë, Brukseli shprehur keqardhjen për dështimin e takimit me dy politikanëve kryesore politikë në vend.
Ditët e fundit partnerët ndërkombëtarë rritën presionin ndaj klasës politike shqiptare, për miratimin sa më parë të reformës në drejtësi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *