Ambasadori i SHBA ne Tirane Donald Lu, reagon pas deklaratës se kryeministrit Rama per “Politico”, se dështimi i perspektives europiane per Ballkanin Perëndimor, do te çonte ne krijimin e unioneve te vogla. Ai tha per mediat se qeveria amerikane mbështet sovranitetin e Kosovës dhe Shqipërisë, por është kundër çdo diskutimi te pakujdesshëm per bashkim, qe pengon stabilitetin e rajonit dhe rrugën europiane te dy vendeve. Te njëjtin koment ka bere edhe ambasadori amerikan ne Kosove, Greg Dealwie, kur u pyet nga mediat per deklaratën e Rames, por edhe atë te presidentit kosovar Thaçi. Sipas këtij te fundit, shqiptarët në rajon do të jetojnë në një hapësirë të vetme, nëse be i mbyll derën Kosovës.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *