Bekim Balaj dhe Eros Grezda ishin protagonistet kuqezi  ne fundjave me ekipet e tyre ne prag te sfidave eliminatore te botërorit pas pak ditësh. Shkodrani Balaj  shënoi nje tjetër gol ne fitoren qe ekipi i tij Terek Grozni arriti 2-1 ndaj Orenburgut ne javën e 9 te kampionatit rus te futbollit. 25-vjecari arriti te zhbllokonte shifrat ne minutën e 25 me koke pas nje pasimi te dhuruar nga Odise Roshi. Ky i fundit luajti per 74 minuta përpara se te zëvendësohej, ndërsa Balaj i cili realizoi golin e trete per ketë sezon me skuadrën Cecene luajti gjate gjithë takimit. Ndërkohe prurja me e re per kete sezon Eros Grezda shënoi dopieten ne fitoren qe skuadra e tij Lokomotiva e Zagrebit arriti ne fushën e Nk Split. Fillimisht gjakovari gjeti rrjetën ne minutën e 59 per te vulosur rezultatin përfundimtar 6 minuta me vone. Një përgjigje mjaft e mire e futbollistit pas ftesës për here te pare te Xhani De Biasit per dy takimet eliminatore ndaj Lihtenshteinit dhe Spanjës. Shenje ne fundjave la edhe futbollisti i kombëtares se Kosovës Bernard Berisha. 24-vjecari nga Peja, shënoi golin e nderit ne minutën e pare te shtesës ne humbjen qe skuadra e tij Anzhi pësoi 1-2 ne fushën e Krilia Sovjetov.