Manchester United ka vulosur kualifikimin për në sezonin e ardhshëm në champions league. Suksesi 1 me 0 në transferte kundër Bournemouth ishte jetik për “djajtë e kuq” pasi ata përfituan edhe nga ndalesa e Liverpoolit ndjekes kundër aston vilës.

Manchester United gjithsesi bëri detyrën e vet në duelin kundër Bournemouth. Vendimtar në këtë ndeshje ishte goli I brazilianit Casemiro në minutën e 9.

 

Një gol shumë I bukur që lindi pas një pasimi mjaft të mirë të Eriksen.

 

Vendasit patën një mundësi të artë për të barazuar në minutën e  32 me anë të Solanke por de Gea ishte vendimtar.

 

Portieri spanjoll ishte i mrekullueshëm edhe në startin e pjesës së dytë kur ndali gjuatjen e Brooks. Në të 75 Bruno Fernandez provoi të mbyllte ndeshjen por kësaj radhe ishte portieri vendas Neto që I tha jo golit të miqve.

 

E nga ana tjetër de ge akompletoi pasditen fantrastike me një tjetër gol që I mohoi Bournmouthitopas gjuatjes së Quatares. Tanime Manchester United ka 69 pikë, aq sa ka edhe Njukasell , me të cilët “djajte e kuq” ndajnë vendin e 3 dhe të katert. Liverpuli ndjekes ka 3 pikë më pak, teksa kanë edhe një ndeshje për të luajtur ndryshe nga Njukasell dhe Manchester United që kanë edhe dy të tjera. Ndalesa 1 me 1 ndaj Aston vilees në anfilld ishte fatale për skuadren e Klopp .

 

Miqtë humben penallti fillimisht me anë të Uotkins në minutën e  22 por 5 minuta më vonë ishte Ramsei që zhbllokoi shifrat. Liverpopl barazoi  vetëm në minutën e  89 me anë të Firminos por ky gol nuk sherbeu për ti dhënë tre pikët. Tanime Liverpool duhet të kënaqet vetëm me Europa league.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *