Liverpool triumfoi ne supersfiden e javes se trete te premier liges angleze duke mposhtur ne shtepi topcinje e Arsenal me rezlutatin 3-1.

 

Skuadra e Jurgen Klop ishte me kembengulese ne kerkimin e golit dhe pas disa aksioneve te vazhdueshme ne porten e Arsenalit gjeti rrjeten me qendermbrojtesin Joel Matip ne minuten e 41.

 

Pjesa e dyte e takimit foli me shume per egjiptianin Momo Salah, i cili realizoi dy gola per skuadren e tij. Ne minuten e 49’ Salah arriti te ktheje ne gol nje 11 metersh. Vetem 9 minuta me vone serisht egjiptiani, pas nje aksioni te bukur ne zone shenoi dhe golin e dyte personal.

 

Golin e vetem per Arsenal e realizoi mesfushori urugaian i sapofutur ne loje Lucas Torreira ne minuten e 85’. Me kete fitore te kuqte e Klop udheheqin te vetem ne kampionat me 9 pike te plota.

 

Me heret Chelsea arriti te gjeje fitoren e pare te kampionatit duke mposhtur 3-2 Norwich. Te rinjte e talentuar, si sulmuesi Tammy Abrahamm dhe mesfushori Mason Mount i siguruan 3 piket Frank Lampard.

 

Ne ndeshjen e dyte te la ligas Reali i Madridit zhgenjeu tifozet e tij ne shtepi pasi nuk shkoi me shume se barazimi 1-1 me Valladoidin.

 

Nje loje e vaket, pa askione dhe ide te qarta, krejt ndyshe nga ajo e ndeshjes se pare ndaj Celta Vigos.

 

Pas kercenimit te pare serioz ne porten kundershtare me ane te Luka Jovic i cili sapo u fut ne loje dhe goditi traversen, ishte sulmuesi karim benzema i cili n eminuten e 82 te takimit befasoi portierin me nje goditje nga jashte zone.

 

U duk sikur reali do dilte me tre pike nga kjo sfide por nje kunderulm i befasishem i skuadres kundershtare ne minuten e 88’ vulosi shifrat ne 1-1.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *