Liverpool fitoi 2 me 0 derbin e qytetit kundër Everton në ndeshjen hapëse të javës së 9 të Premier League.

Dueli historic mes këtyre dy ekipeve u kondicionuar jo pak edhe nga një karton I kuq I marrë në pjesën e parë nga Young, që e la Evertonin me 10 lojtarë.

Të zotët e shtëpisë përfituar nga ky episode dhe ia dolën të shënojnë dy golat e fitores në pjesën e dytë. Njeriu I ndeshjes ishte egjiptiani Salah.

Fillimisht ai realizoi me 11-metersh në minutën e  75.

Më pas në minutëne  7 shtesë sulmuesi I njohur shënoi edhe golin që vulosi fitoren e të kuqve.

Salah duhet theksuar që në fillim të ndeshjes nderoi viktimat në Rripin e Gazës duke u ulur në gjunjë.

Përmes këtij suksesi Liverpool qëndron në pjesën e kreut të klasifikimit në kuotën e 20 pikëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *