Liverpool i Jurgen Klop i thotë lamtumire ambicieve për kupën e Anglisë te këtij sezoni. Ne Boylen Ground te kuqte u munden nga Uest Hemi vendas vetëm ne minutën e 121 te takimit, ne një përballje ku heroi i mbrëmjes u cilësua Angelo Ogbona. Pas ndeshjes me rezultat 0-0 ne Anfield Roud, skuadra e Slaven Bilic fitoi me rezultatin 2-1, duke vazhduar ne raundin e 1/8 te Fa Cup. Atëherë kur pritej qe dy skuadrat te shkonin ne dhomat e zhveshjes me rrjeta te paprekura, ne minutën e 45 pas një hutimi ne linjën defensive te Liverpulit, ishin te zotet e shtëpisë qe kaluan ne avantazh me Antonio. Por tre minuta me fillimin e pjesës se dyte braziliani Kutinjo ktheu gjithçka ne baraspeshe, duke mposhtur portierin kundërshtar. Pas disa rasteve te Sturridge dhe Origin, te dy skuadrat ju drejtuan 30 minutave te shtesës. Dhe atëherë kur mendohej se penalltitë do te zgjidhnin se cila skuader do te vazhdonte me tej Ogbona ne minutën e 121, ku shënoi golin e kualifikimit. Nje tjetër dush i ftohte për teknikun gjerman Klop ne ndeshjen e tij te peste mes kampionatit dhe kupës pa arritur akoma fitoren.

Borusia Dortmund është skuadra e dyte pas Verder Bremen qe prek gjysmëfinalet e kupës se Gjermanisë. Skuadra e Tomas Tuchel fitoi pa probleme ne Shtutgart 3- 1, duke vazhduar me tej. Miqtë gjeten shume shpejt rrjetën qe ne minutën e 5 me Reus. Ne minutën e 21 Rup barazoi shifrat provizore, por 10 minuta me vone Abumejang kaloi përsëri ne avantazh Dortmundin. Ne minutën e 89 te takimit Miktarjan vulosi rezultatin përfundimtar 3-1. Por takimi mes Shtutgartit dhe Dortmund pati një incident te papritur. Tifozët e skuadrës vendase hodhën me dhjetëra topa tenisi ne fushe, ne shenje proteste ndaj çmimit te shtrenjte te biletave. Qëllimi, pengimi i lojtareve për t’u dhëne një sinjal te forte drejtuesve te klubit.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *