Liverpool shënoi humbjen e dytë , mbrëmjen e të hënës, teksa u mund nga një kundërshtar modest si Southemtoni. Skuadra e drejtuar nga Jurgen Klopp nuk ishte në formën e saj më të mirë dhe kjo u duk që në minutat e para të takimit;,

Të kuqtë e panë vetën në disavantazh që në minutën e 2’ kur  një “ish”, si Dani Ings kaloi në avantazh skuadrën e tij. Pas kësaj Liverpool edhe pse shumë raste dhe  në sulm për të kërkuar golin, rezultati nuk ndryshoi . Edhe në fraksionin e dytë të lojës , ishte sërish skuadra e Klopp që rrezikoi disa herë për të rihapur sfidën por vetëm kaq.

Pas ndeshjes tekniku Klopp u shfaq i zhgënjyer me skuadrën, ndërsa pranoi se humbja ishte e merituar.

 

JURGEN KLOPP / TRAJNER I LIVERPOOL

“Urime Southempton-it, e merituan . Ne e dinim shumë mirë se çfarë na priste  prej tyre, , por edhe  u befasuam. Në fillim humbëm shumë topa  Duhet të kishim pasur shumë më tepër raste. Nuk është një justifikim për lojën, por nëse ato do të jepeshin, mund të kishim marrë një pikë. Tani duhet të reagojmë.”

 

Nga ana tjetër shumë i emocionuar  u shfaq tekniku i i Southemptonit, Ralf Hasenhutl, i cili pas fërshëllimës finale  ka shpërthyer në lot. 53-vjeçari nuk kishte arritur t’i merrte asnjë herë pikë Liverpulit në gjithë karrierën e tij.

Ndërkohë edhe pas kësaj disfate , skuadra e Klopp mban vendin e parë në kuotë të barabartë pikësh me Mançester United , ndonëse më datën 17 janar do te jetë dhe përballja direkte mes tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *