Nuk ka fitues ne sfidën mes te zhgënjyerve te Premier League Angleze këtë sezon. Ne “Anfilid Roud” ne supersfiden e vlefshme per javën e 37, Liverpul arriti te rrëmbente vetëm ne minutat shtese një barazim 1-1 ndaj Chelseat. Ne nje vit jo per blutë e Londrës jashtë te gjitha kupave te mundshme dhe e pozicionuar ne vendin e 9 ne renditje i vetmi shkëlqim ne këtë përballje ishte Eden Hazard, i cili pas nje sezoni ne hije tregoi nje forme te jashtëzakonshme. Ishte pikërisht belgu qe ne minutën e 32 kaloi ne avantazh skuadrën e Chelseat. Gjithsesi te kuqte e Jurgen Klop barazuan shifrat ne minutën e 92 duke u kundërpërgjigjur me nje tjetër belg Benteke. Feste ne stadium Of Light ku Sanderland shpartalloi Everton 3-0 duke qëndruar ne Premier League ne sezonin e ardhshëm ndërkohe qe Njukasell i Rafa Benitez përshëndetet me Premier Leaguen. Per te zotet e shtëpisë, hapin serine e golave Van Anholt ndërkohe qe me pas sulmuesi nga Bregu i Filidishte Lamine Kone mori gjithë vëmendjen ne kete mbrëmje duke gjetur dy here rrjetën. Me këtë fitore Sanderland është tashme 4 pike larg Njukasell kur ka mbetur edhe nje ndeshje nga përfundimi. Ne takimin tjetër nje fitore pa vlera e Noruic 3-1 ndaj Uatford me “kanarinat”, te cilat kishin prere biletën me pare per ne kategorinë e dyte Championship.