Leicester vazhdon te beje mrekullia ne kampionatin anglez teksa arriti një tjetër fitore kundër nje skuadre te ashtuquajtur te madhe duke mbajtur vendin e pare ne krye te klasifikimit. Ne King Pauer Stadium skuadra e italianit Ranieri mundi Liverpulin 2-0 duke u ngjitur ne kuotën e 50 pikëve tre me shume se Mancester City. Heroi i mbrëmjes Xhemi Vardy autor i dy golave. Pas një pjese te pare me rrjeta te paprekura ne minutën e 60 golashënuesi me i mire i kampionatit anglez zhbllokoi shifrat me nje gjuajtje spektakolare. 11 minuta me vone surpriza e këtij sezoni realizoi golin e dyte duke i dhene tre pike te çmuara skuadrës se tij. Manchester City i mjaftoi nje rezultat minimal 0-1 ndaj Sanderland per t’u larguar fitore nga stadium Of Light. Autori i golit te vetëm Aguero ne minutën e 16 te takimit. Ne vend te trete kaloi Totenhem qe mundi Noruic ne fushën e këtyre te fundit me rezultatin e thelle 3-0. Dy minuta ju deshën Spurs per te gjetur golin kur alli shënoi ne portën kundërshtare. Ne minutën e 30 një tjetër talent Hari kane dyfishoi shifrat nga pika e bardhe, ndërsa po ky lojtar vulosi shifrat përfundimtare ne fundin e takimit 3-0. Rezultati me surprize erdhi nga Emirates ku Arsenal, nuk shkoi me shume se barazimi 0-0 ndaj Sauthempton ndërsa përfundoi ne vend te katërt me pike te barabarta 45 me Totenhem. Edhe pse tentuan shume topçinjte, nuk arritën te zhbllokonin shifrat teksa gjuajtjet e Ozil Giroud Kocielny u ndalen nga heroi i mbrëmjes per Sauthempton portieri Forster. Ndërkohe vazhdon te prodhoje loje dhe rezultate Mancester United i Luis Van Gal. Ne Old Traford, djajtë e kuq shpartalluan 3-0 Stok City. Vendasit shënuan dy gola te shpejte ne pjesën e pare me Lingard dhe Martial ndërsa shenje ne këtë ndeshje la edhe kapiteni Runi me rrjetën e tij ne minutën e 53.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *