Presidenti Meta vlerësoi në një ceremonie të veçantë, ish-futbollistin e shquar të Ekipit Kombëtar shqiptar dhe të “Dinamo-s”, zotin Mujo Targaj me Titullin “Mjeshtër i Madh”.

 

Në prani të shumë personaliteteve sportive, të kolegëve dhe trajnerëve, Presidenti Meta i dorëzoi ish-kapitenit legjendar të ekipit kryeqytetas të futbollit të viteve 1980-të, titullin e lartë me motivacionin:

 

“Në shenjë vlerësimi për kontributin e jashtëzakonshëm në futboll, si një nga kapitenët më të spikatur të ‘Dinamos’ dhe Ekipit Kombëtar. Gjithmonë shembull i korrektësisë dhe etikës në fushën e blertë”.

 

 

“Mujo Targaj është një nga personalitetet e sportit për të cilin kam pasur një adhurim të pakufishëm, si të gjithë sportdashësit shqiptarë, pa dallim preference të ndonjë ekipi. Mujo Targaj është i qetë dhe nuk flet shumë, sepse i ka thënë të gjitha me punën dhe kontributin e tij të shkëlqyer, jo vetëm me Dinamon, ku ka qenë 5 herë kampion i vendit dhe 3 herë fitues i Kupës së Republikës, por edhe me Ekipin Kombëtar. Aq më tepër t’i shënonte gol kampionit të botës, Shumakerit të frikshëm dhe në këtë mënyrë të hapte portën e golave të tjerë të Shqipërisë kundër Gjermanisë së madhe.Ndaj të gjithë ne jemi këtu për të nderuar pasionin, këmbënguljen, profesionalizmin edhe atdhedashurinë e Mujo Targajt përgjatë gjithë asaj karriere të jashtëzakonshme dhe të papërsëritshme. Të mos harrojmë, një mbrojtës që luajti në çdo pozicion dhe në 15 vite nuk mori asnjëherë një karton të kuq. Është një rast i rrallë që tregon se ai ishte shembulli i korrektësisë dhe i hijeshisë në fushën e blertë.

 

 

One thought on “Legjenda e Dinamos Mujo Targaj merr titullin “Mjeshtër i Madh”

  1. Ti je nje shpirt lig qe mendon se me ato marifete do genjesh Boten e Qyteteruar Pisanjos bastard dhe jo ske turp ,por nje hajdut i nje creature llum i atije Kombi qe kush fucking te vuri ty si nje koke hardhucke president ,qe ne kemi burra me vlere jo Politikane , qe meritojne te kene ate detyre aq madhore per ate Popull qe ti e Rope per se gjalli ,Kush jane disa kokrra gomaresh qe te afrohen ty VETEM VETTING dREJTESI DHE spak ,do te bejne ty te pish Shurren tende Pislleku i teresise ne ate Komb

Leave a Reply

Your email address will not be published.