Pas Waterloo-së së yllit të së djathtës ekstreme franceze në zgjedhjet e djeshme parlamentare, Marine Le Pen i bashkohet grupit politik të Viktor Orban, Patriotët për Evropën.

Kjo do të thotë se, sipas shifrave të fundit, blloku euroskeptik i kryesuar nga kryeministri hungarez zë vendin e tretë në Parlamentin Europian me 80 eurodeputetë, ndërsa Partia Popullore Europiane vjen e para dhe socialistët e dyta.

Duke përshkruar profilin e eurodeputetëve Patriot, shumica e tyre vijnë nga kampi i ekstremit të djathtë Le Pen me numrin e tyre në 30.

Pasuar nga partia e Orbanit, FIDESZ me 11, LEGA e Italisë me 8, partia ANO e Republikës Çeke me 7, austriake. FPÖ me 6, si dhe 6 PVV nga Luksemburgu dhe spanjolli VOX me 6, belgu Vlaams Belang me 3 eurodeputetë, portugez Chega me 2 dhe nga Danimarka Dansk Folkeparti me një.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *