Kina pushtoi merkaton e janarit ne futbollin botëror duke shpenzuar shifra te çmendura për shume lojtare të njohur që mbërritën nga Europa. I fundit i cili do të luajë në kampionatin kinez është ylli argjentinas Ezekiel Lavezzi, i cili do t’i bashkohet skuadrës Hebei Fortune. Ky klub ka bërë një çmenduri të vërtete për të marrë shërbimet e këtij futbollisti nga PSG. 38 milion euro do të përfitojë sulmuesi 30-vjeçar tek skuadra kineze për 2 vitet e ardhshme. Përkthyer ndryshe 19 milion euro në vit ose 8-fishi i asaj që ofronte ekipi Italian i Interit qe synonte të merrte gjatë janarit shërbimet e tij. Ndërkohe edhe PSG është i kënaqur me këtë transferim pasi do të përfitojë 6 milion euro nga ky transferim për më teper që Lavezzit në qershor i përfundonte kontrata. Tek Hebei Fortune, Lazezzi do të gjeje dy lojtarët e njohur afrikan Gervinjo dhe Stefan Mbia ndërsa të tjerë yje që zgjodhën kampionatin kinez për shkak të milionave ne kontrata janë Xhekson Martinez, Ales Tekseira, Ramirez etj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *