Atalanta e portierit Berisha dhe Napoli jashtë kupës se vogël te Europes. Ne Mapei Stadium, Borusia Dortmund arriti te barazonte ne minutën e 81 fale nje dalje te pasigurt te gardianit te kombëtares shqiptare, duke u kualifikuar per ne raundin e 1/8-ve fale fitores 3-2 ne sfidën e pare.

Napoli i Elseid Hysaj nga ana e tij fitoi ne Lapicig 2-0, por pagoi rezultatin 3-1 ne sfidës se pare duke u përshëndetur me kupat europiane. Vazhdon marshimi Lacios se Strakoshes qe shpartalloi Steaua 5-1,  por jo Aeku i Astrit Ajdarevic qe barazoi ne Kiev ndaj Dinamos 0-0, nje rezultat qe nuk mjaftoi per biletën pas shifrave 1-1 ne Athine. Milan i Gatuzos arriti nje tjetër fitore ketë here 1-0 ndaj Ludogorec.

Nga kompeticioni u largua Nisa e Mario Balotelit qe pësoi nje tjeter humbje nga Lokomotiv e Moskës autori i golit te vetëm Fabio  Borini ne minutën e 21 te takimit. Humbje ne shtëpi, por me arome kualifikimi per Arsenal dhe Atletik Bilbao. Topçinjtë u munden ne Londër nga Ostersund 1-2 por kishin fituar takimin e pare 3-0. Edhe basket u munden 1-2 nga Spartaku, por vazhduan me te tej fale fitores 3-1 ne Moske.

Por përpara kesaj sfide, prane stadiumit San Mames rreth 150 tifozë u përleshen me nje nga grupet me ekstreme te tifozerise baske, Herri Norte. Bilanci i përleshjeve: nje polic mbeti i vdekur si pasoje e atakut kardiak, 4 te plagosur te tjerë dhe 5 te arrestuar.