Për here te pare pas shume kohesh, Reali i Madridit u detyrua t’i lere vendin e pare Barcelonës, edhe pse ka edhe një ndeshje me shume për te zhvilluar. Ne Santiago Bernabeu skuadra e Zinedin Zidan arriti nje barazim dramatik 3-3 kundër Las Palmas, ne fundin e takimit duke zbritur ne vendin e dyte ne renditje ne kuotën e 56 pikëve, një me pak se Barcelona. Sfida filloi ne mënyrën me te mire për vendasit te cilët qe ne minutën e 8 e panë veten ne avantazh fale rrjetës se Isos. Por dy minuta me vone miqtë surprizan me Tanausu, duke kthyer gjithçka ne baraspeshe. Fillimi i pjesës se dyte ishte nje makth i vërtete per te zotet e shtëpisë. Fillimisht Garth Bale la skuadrën me nje lojtare me pak, ndërsa ne minutën e 56 Serxhio Ramos preku me dore topin ne zone, një penallti e cila u transformua ne gol nga Viera. Tre minuta me vone duke shfrytëzuar nje përgjumje te prapavijës Las Palmas befasoi jo pak, duke shënuar golin e trete me Kevin Princ Boateng. Reali ne sulm per përmbysjen e madhe dhe pas disa aksioneve, por edhe nje traverse gjeti golin e dyte me Kristiano Ronaldo qe ktheu ne gol nje penallti ne minutën e 86. Ishte përsëri portugezi qe ne minutën e 89 shpëtoi skuadrën e tij nga nje humbje turperuese. Ndërkohe Barcelona shpartalloi 6-1 Sporting Gijon.

Lacio mundi Romen 2-0 ne sfidën e pare gjysmëfinale te kupës se Italisë, duke marre nje avantazh te rendesishem per takimin e kthimit ne 5 prill. Ne derbin e Olimpikes  nje loje me e mire nga ana e skuadrës se teknikut Incagi qe zhbllokoi shifrat me Milinkovic ne minutën e 30. Goli i qetësisë erdhi vetëm 12 minuta nga fundi me protagonist dyshen Keita Imobile, nje rezultat qe i jep mjaft besim Lacios per te prekur finalen e kupës se këtij sezoni.

Pas rezultatit te bardhe pa gola ne ndeshjen e pare, Manchester City shpartalloi Hadersfild 5-1 duke prere nje bilete per ne çerekfinalet e Fa Cup, atje ku do te përballet me Midllesbrough. Ne fakt te ashtuquajturit Citizens e nisen mjaft keq takimin kur qe ne minutën e 7 e pane veten ne disavantazh pas golit te Bunn. Skuadra e Guardioles priti deri ne minutën e 30 kur me pas do te gjente tre here rrjetën me Sane, Aguero me penallti dhe Zabaleta ne harkun kohor te 8 minutave. Sulmuesi argjentinas Serxhio Kun Aguero do te shënonte golin e tij te dyte personal ne minutën e 73, ndërsa ne shtese vend kishte edhe per nigerianin Ihenacho te linte gjurme ne ketë mbrëmje ne rezultatin përfundimtar 5-1.