Barcelona mundi Valencian 4-2 ne javën e 28 te kampionatit spanjoll, duke mbajtur distancën prej 2 pikesh me kryesuesit e Realit. Një ndeshje me mjaft emocione ne “Kamp Nou” me katalanasit, te cilët e pane veten ne disavantazh përpara se te përmbysnin rezultatin. Ne minutën e 29, miqtë surprizuan duke kaluar ne avantazh me Mangala. 6 minuta me vone, Luis Suarez ktheu gjithçka ne baraspeshe.

Qendermbrojtesi Mangala shkaktoi penallti ne minutën e 45, te cilën e ktheu ne gol Mesi, ndërsa francezi u largua me karton te kuq. Pavarësisht inferioritetit numerik, Valencia arriti te barazonte shifrat ne minutën e pare shteses me El Hadadi. Pjesa e dyte e shkëlqyer per skuadrën e Luis Enriches ku fillimisht gjeti rrjetën Lionel Mesi, ndërsa 1 minute nga fundi, Andre Gomes sigloi shifrat përfundimtare 4-2.