“Është një makth nga i cili nuk mund të zgjohemi. Tani prehu në paqe, diell. Të gjithëve do të na mungosh ”.

 

Këto janë fjalët e disa miqve të punëtorit shqiptar 38-vjeçar Sokol Mazija, i cili humbi jetën pasditen e djeshme në spitalin Santa Chiara në Trento , pasi u godit nga një sëmundje teksa po punonte në një kantier.

 

Sokoli jetonte në Vigolo Vattaro së bashku me bashkëshorten dhe tre fëmijë të mitur.

 

Sëmundja e preku mëngjesin e djeshëm kur Sokol Mazija u rrëzua papritur përtokë përballë kolegëve të tij të cilët dhanë menjëherë alarmin.

 

Më pas ai u transportua në spitalin e Trentos me helikopter në gjendje shumë të rëndë. Në vendngjarje kanë ndërhyrë karabinierët dhe stafi i Uopsalit .

 

Në Santa Chiara mjekët bënë gjithçka për ta shpëtuar, por për fat të keq 38-vjeçari nuk mbijetoi. Disa orë pasi mbërriti në Santa Chiara, zemra e tij ndaloi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.