Subscribe

Kancelari austriak Sebastian Kurz do të zhvillon një vizitë në Prishtine e Beograd. Në Serbi do të takohet me presidentin Aleksandër Vuçiç dhe me kryeministren Ana Bërnbiç dhe në mbrëmje do të udhëtojë drejt Kosovës, ku pritet të takohet me  presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj.

 

Kancelari gjithashtu do të takohet me ushtarët Austriakë të trupave të KFOR-it në Kosovë. Tema e bisedimeve në Beograd dhe Prishtinë do të jetë dialogu. Një tjetër temë e rëndësishme është angazhimi i dy vendeve ne rrugëtimin drejt Bashkimit Europian gjatë presidencës austriake te unionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.