Valencia arriti një barazim surprize ne takimin e pare çerekfinal duke kompromentuar te ardhmen ne Kupën e Mbretit ne Spanje. Ne stadiumin Mestaja skuadra e Geri Nevill, nuk shkoi me shume se barazimi 1-1 përballe Las Palmas ndërsa tashme i duhet një fitore ose një barazim me shume gola ne takimin e kthimit per kualifikimin. Vendasit e filluan mjaft mire takimin, por skuadra nga ishujt kanarine tregoi se kishte ardhur me merite ne këtë faze, pasi kishte eliminuar me pare dy skuadra te La Liges si Real Sociedad dhe Ei Bar. Pasi arrit te zmbrapste sulmet e kundërshtarit ne minutën e 38 arriti te gjente dhe avantazhin pas nje autogoli te Zahibo. Me fillimin e pjesës se dyte te zotet e shtëpisë rriten presionin ndërsa kthyen gjithçka ne baraspeshe ne minutën e 61 me kapiteni Paco Alcacer. Nje rezultat qe qëndroi i tille deri ne fund te takimit pavarësisht përpjekjeve te te dy skuadrave ne takimin tjetër ne Ramon Sanchez, Pizuan Sevilla hodhi një hap te rëndësishëm drejt kualifikimit teksa mundi me rezultat te pastër 2-0 skuadrën e kategorisë se dyte Mirandes. Rezistenca e miqve zgjati deri ne minutën e 20 kur Nzonzi realizoi golin e pare per vendasit. Goli i dyte dhe i sigurisë per andaluzet erdhi ne minutën e 4 te shtesës me Vitolo. Shifra qe i japin siguri Seviljes per ndeshjen e kthimit qe do te luhet pas nje jave. Këto takime te apasionuarit e futbollit spanjoll patën mundësi t’i ndiqnin live dhe ekskluzivisht ne platformën Tring HD.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *