Kupa e Mbretit rikthehet sonte përsëri ne platformën Tring me takimet e kthimit te vlefshme për raundin e 1/8-ve. Ne Ramon Sancez Pizuan luhet derbi andaluz mes Sevilja dhe Betis. Te zotet e shtepise jane me superiore ne ketë ndeshje, pas fitores me rezultat te pastër 2-0 ne fushën e rivaleve te përjetshëm, gjithsesi tekniku Unai Emery e di qe derbi mbetet derbi, aq me tepër qe kundërshtari ka ndërruar edhe trajner. Te paktën përmbysja e shifrave mes dy skuadrave ka ndodhur ne kupat europiane vetëm dy sezone me pare. Gjithsesi vendasit kërkojnë te shfrytëzojnë krizën e Betis, i cili me shume do te përqendrohet ne kampionat per te arritur shpëtimin per sezonin e ardhshëm. Ne takimin tjetër ne Riazor, Deportivo La Corunja pret Mirandes me sfidën e pare qe është mbyllur ne barazim 1-1. Vendasit vine pas nje humbje te thelle ne kampionat 5-0 ndaj Realit, gjithsesi tekniku i vendasve ka bere te ditur se ai rezultat është harruar dhe skuadra është e koncentruar tek objektivi i kalimit ne çerekfinalet e kupës se mbretit. Vendasve pritet t’u kthehet golashënuesi Lucas Perez gjithsesi mungesat janë te konsiderueshme me Stipe Pletikosa, Xhonatan Rodrigue, Celso Borges, Fernando Navarro apo Huanfran Moreno. Dy takimet e kthimit do te luhen ne orën 20-30 dhe do te transmetohen drejtpërdrejt ne platformën Tring Hd, e cila do te vazhdoje per tre dite me radhe te raundit te 1/8-v e te Kupës se Mbretit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *