Celta Vigo hodhi nje hap te rëndësishëm drejt kualifikimit per ne raundin tjetër, teksa fitoi me rezultatin 3-0 ne fushën e Kadiz ne takimin e pare te vlefshëm per raundin e 1/8-ve te Kupës se Mbretit ne futboll. Ne takimin e transmetuar drejtpërdrejt ne platformën Tring, rezistenca e skuadrës se kategorisë se trete, zgjati vetëm 25 minuta kur suedezi Guideti zhbllokoi shifrat ne favor te Galicianeve. Ne pjesën e dyte, miqtë gjeten edhe dy here te tjera rrjetën. Fillimisht ne minutën e 58 pas nje goditje potente te Xhoni Vaskez, Mashado devijoi topin duke shënuar ne portën e tij. Ndërsa 11 minuta nga fundi shtatlarti Guideti shënoi golin e dyte personal dhe te tretin per skuadrën e tij. Mjaft emocione edhe ne takimin tjeter te transmetuar ne Tring mes Eibar dhe Las Palmas ne Municipal De Purua e fituar nga miqtë me rezultatin 2-3. U duk një ndeshje mjaft e lehte per basket, te cilët gjeten golin qe ne minutën e 10 me Hajrovic. Por avantazhi i vendasve zgjati vetëm 6 minuta kur Artiles ktheu gjithçka ne baraspeshe. Gjithësesi te zotet e shtëpisë gjeten golin e dyte ne te 20-ten me Saul Berjon duke e mbyllur pjesën e pare ne favor te tyre ne pjesën e dyte rrjedha e lojës ndryshoi, ndërsa skuadra nga ishujt Kanarie arriti te përmbyste shifrat. Fillimisht Mubarak barazoi gjithçka ne minutën e 60 ndersa fundi ishte nje makth i vërtete per vendasit e Eibar. Ne harkun kohor te 4 minutave basket mbeten me 9 lojtare pas daljes me te kuqe te Hajrovic dhe Eskalante ndërsa ne minutën e 91 Momo vulosi shifrat përfundimtare 2-3 per Las Palmas. Takimet e kthimit do te luhen pas nje jave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *