Atletiko e Madridit dhe Valencia ishin dy skuadra e fundit qe prenë biletat per ne çerekfinalet e Kupës se Mbretit ne Spanje. Pas barazimit 1-1 ne takimin e pare, ne Vicente Calderon, Atletiko mundi me rezultatin e thelle 3-0 ne derbin e vogël te Madridit Rajo Vajekano. Por per te mundur kundërshtarin, skuadra qe udhëheq me merite la ligen, ju desh një sforco e madhe përballe tifozerise se zjarrte te saj. Zhbllokimi i rezultatit erdhi vetëm ne minutën e 40 te takimit fale një gjuajtje potente me te djathtën te argjentinasit Correa. Ne pjesën e dyte ne loje u fut Antuan Grizman, i cili u be edhe njeriu i ndeshjes me dy golat e tij. Fillimisht francezi ne minutën e 80 siguroi kualifikimin, duke shënuar golin e dyte ndërsa ne minutën e pare te shtesës vulosi shifrat përfundimtare 3-0. Nje takim pa shume histori ne Nueov Estadio de Los Carmenes te Granades, ku Valencia arriti nje tjetër rezultat te thelle 3-0 pas fitores ne takimin e pare 4-0. Skuadra e Geri Nevil i ardhur vetëm nje muaj me pare ne krye te pankines vazhdon te mos fitoje ne kampionat, por ne Kupën e Mbretit ben detyrën e saj duke arritur rezultate impresionuese. Takimi u zhbllokua nga Zahibo per miqtë ne minutën e 42 per te shënuar edhe dy gola te tjerë ne te dytën. Pako Alcacer dyfishoi shifrat ne minutën e 63, nderës 6 minuta nga fundi Piatti shënoi edhe golin e trete. Ndërkohe ne çerekfinale goglat e hedhur ne short vendosen këto çifte; dy skuadrat qe kane fituar me shume ketë trofe Atletik Bilbao dhe Barcelona do te sfidojnë njëra – tjetrën. Valencia përballet me Las Palmas, Sevilja ndaj surprises Mirandes dhe Celta – Atletiko Madrid. Takimet e para do te luhen ne 20 janar, ndërsa ato te kthimit nje jave me pas.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *