Një gol i veteranit Klint Dempsei i ka dhëne fitoren Amerikës ne ndeshjen ndaj Paraguajit dhe pas humbjes se Kolumbisë, krejt papritur ne ndeshjen tjetër edhe kryesimin e grupit. Veterani ka gjetur rrugën e rrjetës ne minutën e 27, teksa shfrytëzoi me se miri nje top te hedhur brenda zonës dhe sikur te godiste nje penallti  ne lëvizje shënon golin e vetëm te ndeshjes. Amerikanet arritën te rezistojnë per gjate gjithë pjesës se dyte me nje lojtar me pak pas kartonit te dyte te verdhe te Jedlin, por paraguaianet nuk arritën te gjejnë rrugën e golit. Skuadra e Klinsman renditet e para per shkak se Kolumbia humbi ndeshjen e trete krejt papritur ndaj Kosta Rikes 2-3. Me yjet Rodrigez dhe Kuadrado ne stol dhe qe u hodhën ne fushe ne pjesën e dyte ndeshja ka nisur mire per miqtë qe gjeten rrugën e rrjetës ne minute e dyte me ane te Venegas, por Kolumbianet barazuan vetëm pese minuta me pas me Frank Fabra. Do te jete pikërisht ky qe me një autogol i jep Kosta Rikës avantazhin serish ne pjesën e pare. Ne te dyte është Selso Borges qe trefishon shifrat per miqtë dhe goli i Marlos Moreno ishte thjesht per statistike. Gjithsesi fitorja nuk i vlen Kosta Rikës pas fitores se Amerikaneve dhe ne çerekfinale janë Us Boys dhe Kolumbia.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *