Ky është momenti kur një i ri rus i qujatur Ruslan Zinini hap zjarr ndaj një komandnti lokal i cili ndodhej në një sallë ku bëhej thirrja për mobilizim.

 

25 vjeçari qëlloi ndaj komandantit Aleksandr Yelisseyev si shenjë pakënaqësie ndaj mobilizimit të pjeshëm. Mediat bënë me dije se një mik I te riut ishte thirrur për ushtar.

 

Sipas dëshmitarëve ai i është afruar oficerit nga pas dhe e ka qëlluar 6 herë duke e plagosur rëndë.

 

Menjherë pas ngjarjes ai është arrestuar nga forcat e rendit ndërsa bëhet me dije se ai vet nuk ishte thirrur për mobilizim.

 

Njharja ka ndodhur n; Ust-Ilimsk, rajon prane Uraleve.

 

Kjo shihet si një tjetër formë pakënaqësie ndaj urdhrave të Kremlinit për mobilizim për luften në Ukrainë, ndërsa mijëra të tjera kanë zgjedhur të largohen  nga vendi. Deri me tani llogaritet se 260 mijë ruse janë larguar nga Rusia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *