Dinamo e Zagrebit është me nje këmbe ne fazën e trete te ndeshjeve kualifikuese te Uefa Champions Liges ne sezonin 2018-2019. Kroatet kane shkatërruar ne ndeshjen e pare izraelitet e Hapoel Ber Sheva 5-0 dhe nje shqiptar ka meritën e tij me nje dy golesh te realizuar. Arijan Ademi ishte me dy golat e tij nje prej me te mirëve ne skuadrën ballkanase, ndërkohë qe nje tjeter shqiptar i Zvicrës i ka dhene shprese me golin e tij Bazelit per ndeshjen e kthimit. Ne Selanik, kundër Paokut vendas greket ishin favorite dhe udhëhiqnin 2-0 deri ne minutën e 82 kur Albian Ajeti shënoi gol per zviceranet qe i mban ata ne gare per t’u kualifikuar ne shtëpi.

 

Dy ishin skuadrat qe me fitoret e tyre ne transferte mund te planifikojnë per turin e ardhshëm. Malmo ka fituar minimalisht ne Kluzh kundër rumuneve 0-1, ndërsa Spartak Trnava ka mundur favoritet e Legias ne Varshave 0-2. Crvena Zvezda ka mundur 3-0 ne shtepi Suduven, ndërsa Astana ka mundur Midtjylland 2-1. Protagonist ishte hungarezi shtatshkurtër Klajnheisler qe me dy predha i dha fitoren kazakeve. Shkëndija e Tetovës kishte ndoshta ndeshjen me te vështire ne leter kundër Sherifit te Tiraspolit, por nje mrekulli me goditje dënimi e Besart Ibrahimit i ka dhëne fitoren kuqezinjve qe ne rast se kalojnë kete tur do te përballen me Sazburgun e Austrisë. Sot zbret ne fushe Kukësi qe pret Karabagun e Ansi Agollit, ndërsa ne rast kualifikimi e pret fituesja e duelit Bate Borisov Helsniki. Një tjetër duel interesant ditën e sotme është edhe Seltik Rosemnborg apo edhe Ajaks Sturm Graz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.