Paris Sg dhe Benfika ishin dy skuadrat e radhës, te cilat prenë nje bilete per ne çerekfinalet e Uefa Champions League. Ne Stamford Bridge ne supersfiden e transmetuar ne Vizion Plus dhe platformën Tring parisienët munden me te njëjtin rezultat ashtu si ne ndeshjen e pare 2-1 Chelsean. Për blutë viti zero, jashtë luftës per titullin kampion ne Premier League dhe tashme te larguar nga turneu me prestigjioz i europes. Fundi i një ere per skuadrën londineze dhe tashme  Antonio Konte  me te gjitha gjasat trajneri i ri do te duhet te nise ndërtimin e nje formacioni te ri  mbi gërmadhat e nje ekip te shuar dhe pa zemër. Ashtu siç pritej, londinezet e filluan takimin, duke pritur parisienët per te goditur me pas me kundërsulme. Ne te kundërt skuadra e Lorent Blank zgjodhi driblimet e ngushta per te ndërtuar lojën e saj dhe te inspiruar nga Di Maria dhe Ibrahimovic arritën te gjejnë shpejt rrugën e rrjetës. Ne minutën e 16 sulmuesi suedez dhuroi nje krosim perfekt nga e djathta per te Rabiot, i cili nuk e kishte te vështire te mposhte portierin Kurtua. Nga ana e tyre blutë rriten presionin dhe ne minutën e 27 Diego Kosta surprizoi Tiago Silven, duke kthyer gjithçka ne baraspeshe. Por edhe pse e nisi mjaft mire pjesën e dyte londinezet nuk arritën gjenin avantazhin, kjo edhe për shkak te reflekseve te mira te portierit trap ne gjuajtjet e Uilam dhe Hazard. Atëherë kur s’duhej ne momentin me delikat te ndeshjes, ne minutën e 67, parisienët goditen serish kur Di Maria pasoi per Ibrahimovic qe shënoi golin e dyte. Një gol qe shuajti shpresat e Chelseat, qe mbylli ndeshjen dhe ndoshta ciklin e një skuadre

fitore ne fushën kundërshtare edhe Benfiken qe ne Petrovski mundi Zenith 2-1, duke vazhduar me tej ëndrrën Champions. Pas nje pjese te pare pa gola ishin ruset qe gjeten avantazhin ne minutën e 69 me brazilianin Hulk. Atëherë kur mendohej se dy skuadrat do t’i drejtoheshin minutave shtese, Gaitan ne minutën e 85 barazoi shifrat kur shfrytëzoi mjaft mire nje goditje te Jimenez. Një goditje e rende per skuadrën e Vilas Boas qe ne minutën e 6 te shtesës pësoi edhe golin e dyte qe pati per autor Taliska.