Për ditën e sotme vendi do të ndikohet nga kalim i masave ajrore të ftohta të cilat do të vijojnë të sjellin ngrica në rrugë.

 

Moti do të nisë i kthjellët e ndërsa në orët e pasdites vranësirat do të vijnë në dendësim në veri e qendër të vendit. Reshjet e dobëta të shiut e të borës do të prekin në formë të izoluar ekstremin verior të vendit. Era do të fryjë me drejtim verilindje – veri me shpejtësi mesatare 1 deri 8m/sek. Valëzimi në dete të forcës 2 dhe 3 ballë.

 

Temperaturat parashikohen: në zona malore -6 deri 6°C në zona e ulëta -2 deri 12°C në zona bregdetare 1 deri 14°C Rajoni i Ballkanit do të ndikohet nga masa ajrore të ftohta të cilat sjellin ngrica në rrugë. Moti parashikohet me kthjellime dhe vranësira të pakta të cilat në në veri e veriperëndim të tij do të jenë deri të dendura. Në pjesën veriperëndore të rajonit reshje dëbore dobta kryesisht dëbore në orët e mëngjesit e të mbrëmjes..

 

Në të gjithë veriun e lindje e Europës do të jenë në qarkullim masa ajreo të ftohta të cilat do të sjellin ngrica. Ndryshim do të ketë në pjesën perëndimore tij ku do të ketë ndikim të masave ajrere më të ngrohta me lagështirë të cilat do të sjelin zhvillime vranësirash e kthjellime sis dhe temperatura në rritje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.