Kupa e Mbretit ne Spanje starton sot ne platformën Tring me takimet e para te raundit te 1/8-ve. Ky raund është përcaktuar edhe si përballje derbi per shkak te sfidave te shumta mes dy skuadrave, Barcelone dhe Madrid. Ne Kamp Nou, Barcelona do te përballet ne derbin katalanas kundër Espanjol. Takimi mes dy skuadrave vjen pas polemikave te shumta ne barazimin e fundit pa gola vetëm 4 dite me pare ne kampionat. Pritet nje tjetër derbi plot emocion dhe konkurrence. Luis Enrike pritet te hedh ne fushe formacionin me te mire, ndërsa pritet te debutojnë dy futbollistet Arda Turan dhe Aleix. Ne sulmin e mbajtëseve ne fuqi te këtij trofeu do te jete treshja fantastike Neymar, Mesi, Luis Suarez. Takimi do te luhet ne orën 20-30 dhe do te përcillet drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht ne platformën Tring. Nje tjeter sfide mjaft emocionuese është ajo e orës 22:05 ne Madrid mes Rajo Vallecano dhe Atletikos. Te ashtuquajturit Colchoneros vine ne kete ndeshje me nje forme te jashtëzakonshme dhe moral te larte pas kalimit ne fund jave te vetëm ne krye ne klasifikimin e përgjithshëm te kampionatit spanjoll. Diego Simeone pritet te fusë ne fushe qe nga minuta e pare dy patritiotet e tij argjentinas Kraneviter dhe Augusto Fernandez me një skeme 4-3-3. Ne sulm dy Torres, Fernando dhe Oliver, te cilëve u bashkohet edhe belgu Karasko. Nje detyre mjaft e vështire per formacionin vendas te udhëhequr nga Paco Jemez qe nuk po kalon nje moment te mire dhe nuk po gjen drejtimin e duhur me vetëm vendin e parafundit ne klasifikimin e përgjithshëm ne La Liga. Maratona e Kupës se Mbretit ka filluar ne Tring qe ne orën 12:00 me sfidën e San Mames mes Atletik Bilbao – Villareal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *