Fushata zgjedhore në Francë ka përfunduar dhe megjithë thirrjet e fundit për të mos mbështetur të djathtën ekstreme, votuesit duken të gatshëm t’i japin partisë Rally National një fitore historike në zgjedhjet parlamentare.

Sipas BBC, kryeministri Gabriel Attal paralajmëroi se në rast fitoreje kjo forcë politike do të lëshonte “impulse urrejtjeje dhe agresioni”.

Partia e Marine Le Pen dhe 28-vjeçarit Jordan Bardella, i cili mund të jetë kryeministri i ardhshëm, e ka çimentuar epërsinë e saj në sondazhe.

“Tubimi Kombëtar” ka shmangur një sërë akuzash për racizëm. Pyetja e madhe tani është nëse mund të fitojë një shumicë absolute në dy raunde gjatë dy të dielave të ardhshme.

Ata kanë një shans të madh, pasi zgjedhjet evropiane të 9 qershorit e kthyen pjesën më të madhe të hartës elektorale të Francës në blu të errët.

Ky ishte momenti kur Emmanuel Macron shpalli zgjedhjet e përgjithshme.

“National Rally” (RN) po përgatitet për një natë të madhe të dielën, ndërsa një sondazh disa orë para përfundimit të fushatës kishte një mbështetje prej 36.5%.

Kandidatët e saj shpresojnë të fitojnë dhjetëra vende në Asamblenë Kombëtare, me më shumë se 50% të votave. Por shumica e vendeve do të vendosen në balotazhin e 7 korrikut, midis dy, tre apo edhe katër kandidatëve.

Aleanca e Ansamblit, e udhëhequr nga Gabriel Attal, qëndron në vendin e tretë me 20.5%, sipas sondazhit të Ifop. Ai argumenton se të dy blloqet e tjera kryesore janë ekstreme.

Presidenti Macron ka premtuar se nuk do të shkojë askund derisa të përfundojë mandati i tij në 2027 dhe është detyra e tij të emërojë kryeministrin e ardhshëm pas raundit të dytë të këtyre zgjedhjeve më 7 korrik.

Kjo e lë të hapur pyetjen se kë do të zgjedhë Macron nëse RN dështon.

“Nuk ka kuptim që Emmanuel Macron të emërojë një kryeministër që askush nuk do ta dëshironte,” thotë eksperti kushtetues Prof Dominique Rousseau. Por nëse nuk ka shumicë absolute, ai thotë se presidenti ka vend për të manovruar./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *