Kroacia është skuadra që do të luaje ndaj Francës në duelin e madh final të Kupës së Botës. Ballkanasit mundën 2 me 1 Anglinë ne gjysmëfinalen e dytë pas kohëve shtesë, duke çuar në delir një popull të tërë.

 

Një rezultat i pabesueshëm i yjeve kroate Modric, Rakitic, Maduzkic, Perisic me në krye trajnerin Dalic, endërra e të cilëve do të vijojë deri të dielen në Luzhniku, ndërsa Anglia largohet me lot nga botërori.

 

Një ndeshje me dy tablo me 90 minutëshin e rregullt. Pjesa e parë përgjithësisht e kontrolluar nga anglezet, me të artë taktikisht, fitues të pjesës më të madhe të duele dhe dominbues në qarkullimin e topit. Tre luanet patën avantazhin edhe sepse e zhbllokuan shumë shpejt ndeshjen që në minute e 5 falë një supergoli të Triper nga një goditje dënimi.

 

Pas avantazhit, skuadra e Southgate ishte sërish kërcënuese. Meguajer gaboi me kokë, më pas Kane u bë protagonist i dy rasteve flagrante brenda një momenti ndërsa Lingared në minutëne 36 humbi një tjeter shans të shkelqyer por të shënuar golin e sigurise.

 

U duk një ndeshje që do të fliste për  britaniket por pjesa e dytë ndryshon tërësisht muzike. Perisic dhe Modric marrin frenat e lojës së kroateve në dorë dhe nisin të kërcënojnë angline e cila në mënyre të cuditshme fiket në fushë. Ballkanasit regjistrojnë tentative në portën e Pikford me radhë me anë të Rakitic dhe Perisic derisa vjen edhe goli pikërisht me anë të futbollistit të Interit Perisic në minute e  68 i zgjati kembën mbi kokën e Walker pas një pasimi të dhënë nga e djathta.

 

Anglezet të tronditur dhe pas pak castesh i shpëtojnë për mrekulli një tjeter goli kur protagonist për kroatet është sërish Perisic gjuatja e të cilit shkon në shtylle.

 

Skuadra e Dalic humbet raste të shkeklqyera në fund me Perisic dhe Madzukic për të mos e cuar sfiden në shtesë, por nuk arrin të finalizojë si duhet. Dueli shkon në shtese ku luhet edhe një duel nervash por që kroatet vijojnë të jenë më të qartë dhe më të saktë në lojën e tyre duke shënuar golin e triumfit të madh në minutën e fundit të shtesës së parë.

 

Një gol i realizuar nga Madzukic në pozicion të priret që i dha kroacisë këtë rezultat historikë duke e mbajtur me shpresë për një sukses edhe më të madhe, triumfin ndaj Francës me 15 korrik në Luzhniki ndaj Francës.

 

Ndërsa Anglia largohet me shumë keqardgje dhe duke zhgënjyer një popull të tërë që ëndërronte triumfin në Botëror pas 5 dekadash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *