Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për çështje të Afrikës, Tibor Nagy, do të udhëtojë këtë javë në Sudan, për shkak të trazirave atje.

 

Sudani qeveriset nga ushtria prejse presidenti Omar al-Bashir u përmbys nga pushteti, gjatë një puçi në muajin prill.

 

Që atëherë vazhduan edhe protestat me kërkesën që vendi të udhëhiqet nga një qeveri civile.

 

Dhjetëra njerëz u vranë gjatë përleshjeve të ditëve të fundit.

 

Departamenti amerikan i Shtetit tha se Nagy “do t’i nxisë palët të punojnë drejt k rijimit të një mjedisi të përshtatshëm për bisedime”.

 

Ai po ashtu do ta diskutojë situatën me kryeministrin e Etiopisë, Abiy Ahmed, i cili po përpiqet të ndërmjetësojë midis këshillit ushtarak dhe opozitës në Sudan.

 

Bashir, i cili sundoi Sudanin për dekada, u rrëzua dhe u arrestua pas disa muajsh protesta kundër qeverisë së tij.

 

Por, protestuesit i vazhduan tubimet, duke thënë se krerët e rinj ushtarakë janë vetëm vazhdim i regjimit të Bashirit./ REL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *