Pak para mbledhjes së Këshillit Special të OSBE në Vjenë për situatën e tensionuar në Bjellorusi, kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim këtë të premte me sekretarin e shtetit të MPJ në Gjermani, Miguel Bergeer.

Në cilësinë e kreut të OSBE, kreu i qeverisë takoi dje edhe zv.Sekretarin e Shtetit të SHBA, Stephen Biegun. Ne kete takim, kreu i qeverise shoqerohej edhe nga ambasadori i Shqiperise ne OSBE, Igli Hasani.

Rama u shpreh përpara Këshillit Special se qëllimi i ofertës nuk është ndërmjetësimi mes palëve politike, por lehtësimi i dialogut dhe këshillimi.

Sipas tij, procesi i dialogut mes qeverisë bjelloruse dhe opozitës duhet të nisë sa më shpejt, pasi protestat në Minsk mund të përshkallëzohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *