Ti shenosh 3 gola shpikesve te futbollit dhe per me teper ne shtepine e tyre eshte me shume se nje beteje e fituar . Kosova u mund ne Angli 5-3 ne sfiden eleminatore te grupit A , gjithsesi ia dolen te sjellin perseri ne vemendje emrin e tyre pasi “tre luanet” kishin kohe qe nuk kishin pesuar kaq shume gola . Me euforine e  rezultateve me 15 ndeshje pa humbur , ne Sauthempton te paret qe gjeten rrjeten ishin Dardanet me Valon Berisha qe ne minuten e pare . Por gjithsesi pervoja eshte shume e vogel perballe kombetares se “Mbretereshes” dhe per me teper pa 5 lojtare te formacionit baze . Qe nga ky moment , nje pjese e pare per tu harruar .  Fillimisht Sterling nje nga me te miret ne fushe, 7 minuta me vone barazoi rezultatin . Dardanet nuk paten kohe per tu organizuar kur Herri Kane ne minuten e 19 kaloi per here te pare ne avantazh Angline . Presioni i vazhdueshem solli autogolin amator te Vojvodes , deri dy dite me pare hero ndaj çekeve dhe kjo i perkeqesoi akoma me shume gjerat per Kosoven . Ndoshta goli i minutes se pare nga kundershtari , kishte sjelle mjaft zemerim per skuadren e Sauthgeit duke zbrazur keshtu gjithe baterite . Minutat e fundit te pjeses se pare i takojne talentit Sancho . Fillimisht ylli i Dortmund shenoi golin e katert ndersa ne minuten e pare te shteses çoi topin per here te peste ne rrjete . Por katastrofa e pjeses se pare ndryshoi si me magji ne te dyten e fituar teresisht nga kosovaret .  Ne minuten e 49 perseri Valon Berisha ngushtoi diferencen ndersa ne minuten e 55 gjigandi i Fenerbahce Vedat Murriqi ktheu ne gol nje penallti te marre nga po vete ai . Kur perballe eshte nje skuader e formuar ne vitet e fundit askush nuk i beson ketyre shifrave ne sfiden me baballaret e futbollit . Ndersa qershia mbi torte erdhi ne minuten e 65 kur portieri Muric hipnotizoi nje nga sulmuesit me potente ne bote Hari Kane nga pika e bardhe e penalties. Kosova zbriti ne vend te trete ne grupin A ne nje diference prej 4 pikesh me vendin e pare , dhe 1 pike larg Çekise . Gjithsesi asgje nuk ka mbaruar, dardanet mund te rivalizojne cdo kundershtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *