Subscribe

Te enjten e ardhshme parlamenti do te zhvilloje nje séance te posacme me debat per ngjarjet e fundit ne Kosove.

 

Ne konferencen e kryetareve mazhoranca dhe opozita kane rene dakord qe deputetet te diskutojne per 5 ore rreth sulmit terrorist te 24 shtatorit ne veri te Kosoves.

 

Dhe te dy palet do te synojne te gjejne konsensus per miratimin e nje resolute te perbashket per zhvillimet ne kosove

 

BLEDI ÇUÇI

KRYETAR I GRUPIT PARLAMENTAR, PS

 

“ Të dalim me një rezolutë të përbashkët dhe të lëmë një seancë të posaçme të enjten që të diskutojmë këto rezoluta. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe. Është lajm i mirë për të gjithë ne. Unë besoj se ashtu edhe siç ramë dakord. Të ulen së bashkë. Nuk do e kemi të vështirë që të kemi një draft rezolutë të përbashkët.”

 

GAZMENT BARDHI

KRYETAR I GRUPIT PARLAMENTAR, PD

 

“Gjatë këtyre ditëve do të bëhet çdo përpjekje që të arrijmë në një draft rezolutë të përbashkët. Për ne qëndrimi ka qenë dhe do të mbetet që Shqipëria të jetë e unifikuar me qëndrimin e Kosovës.

 

Socialistet kane dorezuar projekt-rezoluten e tyre ku ngjarja e 24 shtatorit cilesohet sulm terrorist, mbeshtetet Kosova dhe kerkohet nga faktori nderkombetar qe te ushtroje ndikimin e tij ndaj serbise per rolin e saj ne kete ngjarje.

 

Edhe rezoluta e PD denon aktin terrorist te 24 shtatorit, por opozita kerkon hetim nderkombetar per Serbine.

 

Mbetet per tu pare nese socialistet e demokratet do te arrijne te gjejne konsensus per Kosoven dhe te miratojne nje resolute te perbashket.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *