Bombarduesit e forcave ajrore amerikane B-1, të shoqëruar nga avionë luftarakë nga Koreja e Jugut dhe Japonia fluturuan pranë gadishullit Korean. Ky veprim është pasuar nga kritika të ashpra nga Koreja e Veriut përpara udhëtimit të Presidentit Donald Trump në rajon.

 

“Misioni i vazhdueshëm i pranisë së bombarduesve” ishte planifikuar paraprakisht dhe nuk ishte “në përgjigje të ndonjë ngjarjeje të tanishme”, tha zëdhënësi i forcave ajrore kapiten Candice Dillitte.

 

Bombarduesit amerikanë B-1 që fluturojnë nga Guam janë parë rregullisht te fluturojnë mbi Gadishullin Korean.

 

Pheniani  e quajti stërvitjen një provë e drejtuar për një sulm bërthamor të papritur.

 

Të hënën, zyrtarët e SHBA, Koresë së Jugut dhe Japoneze dolën me nje deklaratë, duke i bërë thirrje Koresë së Veriut të “përmbahet nga provokimet e papërgjegjshme” dhe të largohet nga “rruga e saj destruktive dhe e pamatur” e zhvillimit të armëve bërthamore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *