Lëshimet e fundit të raketave të Koresë së Veriut ishin “për të goditur dhe zhdukur” shënjestrat e mundshme  të Koresë së Jugut dhe Shteteve të Bashkuara.

 

Kjo deklarate e shperndare nga mediat ne Phenian ne nje kohë  kur lideri koreano-verior ka sinjalizuar se do të kryejë edhe më shumë teste qe mund te perhskallezojne tensinet.

 

Deklarata u be në përvjetorin e 77-të të Partisë që është në pushtet, dhe shihet si përpjekje te ruajtur unitetin e poppilit dhe bensnikerine ndaj Kim jong un, i cili po përballet me vështirësitë ekonomike të shkaktuara nga pandemia, por edhe kërcënime të sigurise nga aleanca ushtarake midis SHBA-së dhe Koresë së Jugut.

 

“Përmes shtatë lëshimeve të raketave dhe operacioneve taktike bërthamore, u shfaqën aftësitë tona… të forcave luftuese bërthamore që janë të gatshme të godasin dhe zhdukin shënjestra në çdo kohe”, tha agjencia shtetërore e lajmeve.

 

Koreja e Veriut i konsideron stervitjet ushtarake SHBA-Kore e Jugut si pergatitje per pushtim edhe pse këto shtete kanë thënë  se stërvitjet kanë natyrë mbrojtëse.

 

Këtë vit Pheniani ka kryer një numër rekord testimesh  duke lëshuar 40 raketa balistike .

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *