Një i vrare dhe një i plagosur është bilanci i një konflikti me arme ne Durrës. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e se martës në nje lokal te lagjes numër 17 ne afërsi të ndërmarrjes se ujësjellësit. Burime te policisë bëjnë me dije se 30 vjecari Asllan Kertusha, ndërroi jete ne spital pasi nuk i mbijetoi plagëve te marra, ndërsa shtetasi i identifikuar si Blendi Kajno, 34 vjeç i është nënshtruar ndërhyrjes mjekësore dhe është jashtë rrezikut per jetën. Konflikti fillimisht nisi mes dy klientëve te lokalit te cilët, sipas te dhënave te policisë ishin te dehur. Kertusha ka qëlluar i parI me arme dhe me pas është përfshire edhe pronari i barit, i cili është kundërpërgjigjur me plumba. Dyshohet se konflikti ka lidhje me ngjarjen tronditëse te ndodhur ne Durrës me 7 janar te këtij viti, ku u rrëmbye dhe u ekzekutua Gazmend Çollaku. Burimet thonë se viktima njihet si mik i ngushte i Denis Shtrazës, personit te arrestuar për vrasjen e Çollakut. Sipas policisë, Kertusha njihet nga drejtësia si person me precedent penal. Ne vitin 2014 ai është arrestuar per shkatërrim prone dhe rezistence ndaj policisë. Ndërkohe vijojnë kërkimet per kapjen e autorit te vrajës se Kertushes, i cili është pronari i lokalit 30 vjeçari me inicialet G.K. Forca te shumta te policisë po ushtrojnë kontrolle ne rrugicat e lagjes 17, ndërsa kane ngritur postblloqe ne hyrje te autostradës.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *