Kolumbia është gjysemfinalistja e dyte e Copa Amerika edicioni i përvjetorit te 100 qe po luhet ne Shtetet e Bashkuara. Pas amerikaneve te Klinsamn qe presin ne gjysmëfinale fituesen e çiftit Argjentine-Venezuele, jane dashur penalltitë qe te përcaktohet fituesja e çerekfinales Peru-Kolumbi. Megjithëse me emra me te mëdhenj ne skuadër si Rodriguez, Baka apo Kuadrado, kolumbianet e argjentinasit Pekerman nuk arritën qe te shënojnë qofte dhe nje gol te vetëm ne portën e Peruse modeste. Shtylla per Rodrigez, por edhe portieri peruan Pedro Gallese i thane jo sulmuesve te Kolumbisë. Ne shtesën e kohës se rregullt, Peruja mund te kishte ndëshkuar, por Ospina e devijoi topin e Ramos mbi traun e portës. Me pas ne goditjet nga pika e bardhe, do te jete Ospina heroi i kolumbianeve. Keta te fundit gjithsesi, nuk kane gabuar ne goditjet e tyre me Rodrigez Kuadrado Moreno dhe Perez ndërsa ne krahun tjetër kane gjetur rrjetën vetem dy gjuajtësit e pare Ruidiaz dhe Tapia. Gjuajtja e Traukos u prit me këmbë nga Ospina ndërsa Kueva goditi mbi traun e portës. Tashme Kolumbia pret fituesen e çerekfinales Meksikë-Kili.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *