Kur është në pyetje kulmi i kënaqësisë gjatë marrëdhënieve seksuale, shumë prej jush mendojnë se përgjigja fshihet pas kohëzgjatjes së aktit, intensitetit të tij apo arritjes së orgazmës.

 

Na vjen keq t’ju zhgënjejmë, por kulmi i kënaqësisë gjatë seksit mund të përcaktohet edhe nga një faktor të cilin nuk e keni çuar kurrë ndërmend, sidomos femrat. Bëhet fjalë për moshën, detajin ndoshta më të nënvlerësuar gjatë marrëdhënieve intime. Një gjë është e sigurt, me kalimin e kohës fillojmë të shijojmë më shumë seksin.

 

Sipas një studimi të British Journal of Urology, ku morë pesë 2600 gra të moshës 20-64 vjeç, seksualisht aktive, u arrit në përfundimin se femrat arrijnë kulmin në moshën 36 vjeçare. Moshë në të cilën ato njohim më mirë anatominë e tyre, pa harruar që pjekuria ndikon pozitivisht në intensitetin e kënaqësisë. Femrat e kësaj moshe kanë më shumë besim tek vetja, dinë të menaxhojnë paralojën dhe t’i japin siguri partnerit.

One thought on “Kjo është mosha kur femrat arrijnë kulmin e kënaqësisë seksuale

  1. Populli shqipetar votoj. Shume analiste (tani jame duke pare Tv abc, date 26 ora 21 30, me Bashkimin etj) thone: ”ska mundesi, te ikin kaq te rinje nga Shqiperia se e shikojne te pa mundur per te jetuar ne Shqiperi dhe perseri votohet PS-ja” (qe per te gjithe eshte e kjarte se rroga ne shqiperi nuk eshte si ne Gjermani, por keta ”analiste” e kane te pa kjarte). Edhe nuk kane akoma te kjarte se populli shqipetar nuk voton me te mirin (se te mire nuk ka), por voton ate qe eshte me pak i keqi, dhe populli shqipetare (deri sa PD ka ne udheheqje Berishen), populli gjithmon beson se Rama ashte shume me pake i keq se sa Partia qe drejtohet nga Berisha. Por keta ”analiste” hiqen te paditur, bejne sikur nuk i kuptojne shkaqet qe populli i thjeshte i kuptone shume mire.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *