Kili behet skuadra e dyte qe pret biletën për ne çerekfinalet e Kupës se Amerikës. ne Salvador Bahia , La Roha mundi Ekuadorin 2-1 duke mbajtur vendin e pare ne grupin C tashme me pike te plota 6.

Kilianeve ju mjaftuan 8 minuta për te vendosur diktatin përballë një skuadre qe pak ka impresionuar ne këtë edicion te Copa America.

Ishte pikërisht Fuenlazida i cili kaloi ne avantazh skuadrën e tij. Dyshimi i vetëm për kampionet ne fuqi ishte se menduan se e mbyllen takimin ndërsa Ekuadori mund te kapitullonte ashtu si ne ndeshjen kundër Uruguait.

Këtë here djemtë e Hernan Gomez arritën te rezistonin ne fushe duke u kundërpërgjigjur ne momentin e tyre te pare.

Ne minutën e 26 Arias pengoi ne zone Mendes ndërsa nga pika e bardhe Ener Valencia solli gjithçka ne baraspeshe .

Por ekuadorianet e nisen keq pjesën e dyte duke i dhënë mundësinë kundërshtarit te përfitonte nga përgjumja e tyre.

Ne minutën e 51 Aranguiz dhuroi një top për Tea Lexis Sancez i cili kaloi edhe njëherë ne avantazh skuadrën e tij.

për Ninjo Maravija një gol me peshe jo vetëm për fitoren e skuadrës por edhe për atë qe kishte luajtur i dëmtuar ne këtë ndeshje .

Tashme i kualifikuar, Kilit i mjafton vetëm një barazim me Uruguain ne ndeshjen e fundit me qellim shmangien e Kolumbisë ne çerekfinale.