Infeksionet dhe virozat janë ndër shqetësimet kryesore të stinës së dimrit. Kjo është dhe koha e vitit ku secili nga ne përballet me problem të ndryshme shëndetsore.

 

Nëse dëshironi të shmangni infeksionet virale të zakonshme për këtë kohë të vitit, qëndroni të shëndetshëm, shpenzoni më pak kohë në zonat e ndotura dhe me tym, si dhe turmat në një hapësirë të vogël.

 

Nëse pavarësisht nëse prekeni nga të ftohtit apo gripi, ju keni mënyra për t’i kapërcyer ato, thonë ekspertët.

 

Është e rëndësishme që jut ë mos e ekzagjëroni, pasi është krejtësisht e gabuar në rastin e ftohjes. Nëse keni ethe, mos mbani shumë rroba, mos u mbuloni me një grumbull batanijesh dhe mos pini çaj të zier, pasi temperatura juaj do të rritet edhe më shumë.

 

Nëse është e mundur, hapni dritaren për disa minuta, vishni rroba pambuku dhe pini një limonadë të ftohtë. Nëse ju kolliteni, kjo nuk do të thotë se ju duhet të qëndroni shtrirë në shtrat.

 

Gjumi i plotë lejon që në mushkëri të grumbullohet këlbaza që mund të çojë në bronkit dhe pneumoni. Për të mos ndodhur kjo, një shëtitje rreth shtëpisë do të ishte e mjaftueshme.

 

Është e dëshirueshme për të shmangur ushqimet e rënda dhe të yndyrshme, pasi  gjatë tretjes ato i marrin forcën organizmit. Duke pasur parasysh se virusi i gripit nuk i pëlqen mjedisi i gazuar, mjekët rekomandojnë marrjen e ujit mineral me limon, i cili është njëkohësisht pastrues i përsosur i mëlçisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *