Në verë, njeriu ka të ngjarë të konsumojë pije të ftohta dhe me sheqer për të mposhtur vapën.

 

Kjo jo vetëm që mund të ndikojë në shëndetin e përgjithshëm, por mund të ketë një efekt negativ edhe në shëndetin e dhëmbëve. Tripathi Dubey, një dentiste pediatrike, u shpreh kundër konsumimit të tepërt të pijeve me sheqer, duke përmendur se është thelbësore të qëndroni të hidratuar për të ruajtur shëndetin e duhur dentar, shkruan Indianexpress.

 

 

“Konsumimi i tepërt i sheqerit mund të çojë në formimin e pllakave dhe mund të shërbejë si një mjedis i përsosur për bakteret që të kolonizohen dhe shumohen. Kjo mund të çojë më tej në dëmtim të dhëmbëve, prandaj duhet të shmangni pijet me sheqer dhe ato të ftohta dhe të zgjidhni fruta të shëndetshme dhe lëngje frutash”, u shpreh ajo.

 

Dubey dha disa këshilla për të ruajtur shëndetin e mirë të dhëmbëve në stinën e verës:

 

Shmangni përtypjen e akullit

Përtypja e drejtpërdrejtë e akullit mund të përkeqësojë dhimbjen e dhëmbit tuaj, paralajmëroi ajo.

 

“Veçanërisht në verë, përtypja e akullit mund të çojë në ndryshime të papritura të temperaturës në zgavrën me gojë. Ky ndryshim i papritur termik shkakton ndjeshmëri dhe dhimbje”, tha Dubey.

Mbajeni veten të hidratuar

Uji është i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit oral.

 

Duke përmendur efektin e dehidrimit në shëndetin e dhëmbëve, dentisja tha se kur jeni të dehidratuar në verë, rrjedhja e pështymës zvogëlohet në zgavrën me gojë.

 

Pështyma ndihmon në vetëpastrim pasi largon grimcat e ushqimit dhe bakteret, duke parandaluar kështu formimin e pllakave. Pirja e ujit në intervale të rregullta mund t’ju shpëtojë nga dhimbja e dhëmbëve, gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve dhe halitoza.

 

Mbani buzët tuaja të hidratuara

Dentistja shpjegoi se depozitimi i melaninës është i ulët në buzë në krahasim me pjesët e tjera të trupit.

 

“Ne kemi tendencë të aplikojmë krem ​​kundër diellit për të shmangur nxehtësinë në verë, por harrojmë të kujdesemi për buzët tona. Aplikoni balsam buzësh dhe keni ujë të mjaftueshëm për të mbajtur buzët tuaja të hidratuara”, tha ajo.

Mos harroni të vizitoni dentistin

Dentistja tha se një nga gabimet më të zakonshme që bëjnë njerëzit është se ata nuk e vizitojnë dentistin çdo gjashtë muaj.

 

“Në rast se njerëzit kanë dhimbje stomaku, ata nxitojnë menjëherë te gastroenterologu. Por, ata nuk preferojnë të shkojnë te dentisti për dhëmb, derisa dhimbja e tyre të bëhet e padurueshme”, u shpreh ai.

Përveç kësaj, ajo këmbënguli që t’i kushtonte kujdes shëndetit të dhëmbëve duke larë dhëmbët dy herë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *