Sekretari amerikan i shtetit Xhon Kerri uron Kosovën ne prag te 8 vjetorit te shpalljes se pavarësisë. Shefi i diplomacisë amerikane përmendi progresin e vendit drejt integrimit euroatlantik. Ky përparim përfshin avancimin ne dialogun me Serbinë, nënshkrimin e marrëveshjes per kufirin me Malin e Zi dhe firmosjen e marrëveshjes se stabilizim-asociimit me Bashkimin Europian, thuhet ne mesazhin e tij. “Shtetet e Bashkuara do te vazhdojnë te qëndrojnë pranë Kosovës, ndërkohe qe ajo merr vendimet e vështira dhe te nevojshme për te ecur me tej ne rrugën drejt stabilitetit”, thekson sekretari Kerri.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *