Me rritjen e temperaturave dhe ardhjen e verës, të gjithë priremi të konsumojmë sa më shumë lëngje. Mirëpo, edhe ushqimet, kryesisht frutat dhe perimet nuk duhen lënë pas dore.

Më poshtë ju kemi dhënë një ide si të gatuani një sallatë të thjeshtë dhe të veçantë rrushi.

Përbërësit:

250 gr. krem djathi, i zbutur
1 filxhan çaji kos
1/3 filxhan çaji sheqer
2 lugë gjelle ekstrakt vanilje
900 gr. rrush i kuq pa fara
900 gr. rrush jeshil pa fara
3 lugë sheqer kaf

Përgatitja:

Hapi 1

Në një tas të madh, përzieni kremin e djathit, kosin, sheqerin dhe vaniljen.

Hapi 2

Shtoni rrushin dhe i hidhni derisa të jenë lyer mirë në masë.

Hapi 3

Kalojeni në një tas sallate, mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer derisa të jeni gati për t’u shërbyer.

Hapi 4

Spërkateni me sheqer kaf pak përpara se ta shërbeni./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *