Dieta paleo është regjimi ushqimor që i ngjason regjimit që mbanin paraardhësëve tanë  mijëra vjet më parë. Edhe pse është e pamundur të dimë saktësisht se çfarë kanë ngrënë paraardhësit studiuesit besojnë se dietat e tyre përbëhej nga mishi, peshku, vezët, perimet, frutat, arrat, farërat, bimët, erëzat etj

Shumë  studime sugjerojnë se kjo dietë mund të çojë në humbje të konsiderueshme të peshës dhe përmirësime të mëdha në shëndet. Këngëtarja e njohur kosovare  Gili  ka treguar gjithashtu eksperiencën e saj me këtë dietë dhe sa kilogramë ka humbur për një kohë shumë të shkurtër.

Ajo ka rrëfyer se ndjekja e këtij regjimi bëri të mundur që artistja të humbiste 27 kilogramë për 4 muaj.

Pas disa kërkimeve të thjeshta mësuam se gjatë këtij regjimi duhet të shmangni ushqimet e përpunuara, sheqerin, pijet  alkoolike, shumicën e produkteve të qumështit, bishtajore, sheqernat artificiale, vajrat  vegjetale, margarinë dhe yndyrna e pashëndetshme./Living

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *