Kampionia ne fuqi nga Berna Jang Bojs e ka nisur me fitore kampionatin zviceran nje ekskluzivitet edhe ketë vit i paketës Tring. Ne ndeshjen hapëse ne shtëpi ndaj Grashopers nga Zyrihu ne fushe edhe me Bujar Liken dhe Nedim Bajramin, vendasit patën jo pak vështirësi ne pjesën e pare qe u mbyll ne rrjeta te paprekura.

Ne pjesën e dyte miqtë do te vijojnë rezistencën, por do te mbeten me nje lojtar me pak per shkak se Dumbia do te marre kartonin e dyte te verdhe dhe do e lere skuadrën e tij me 10 lojtare. Nuk do te zgjasë shume dhe vetëm 15 minuta me vone është Miralem Sulejmani qe do te kaloje ne avantazh skuadrën e tij. Nje pasim i bukur i Mbabut mbi kokën e mbrojtjes dhe serbi e kontrollon mire brenda zonës dhe nuk fal 1-0 per vendasit. Edhe pse me nje trajner te ri kampionet ne fuqi dine te vijojnë ecurinë e mire te sezonit te shkuar dhe per shkak se kane ruajtur te gjithë grupin te paprekur dhe kane ne organike te gjithë lojtaret qe fituan titullin kampion sezonin qe kaloi duke prishur hegjemoninë e Bazelit.

Ne fund ka nje gol edhe per Ngamaleu qe shfrytëzoi serish mire nje top te Kevin Mbabut nga e djathta dhe i ndihmuar edhe prej devijimit te nje mbrojtësi e ka çuar ne rrjete topin duke sigluar rezultatin ne 2-0. Ne ndeshjet e tjera ra ne sy humbja ne shtëpi e Bazelit 1-2 me St Gallenin apo edhe e Luzernes 0-2 me Ksamaksin e ngjitur nga kategoria e dyte. Zyrihu ka rezistuar ne shtëpi dhe ka marre nje fitore 2-1 kundër Thun, ndërsa Lugano ka mundur ne transferte Sionin.